czwartek, 11 stycznia 2018

Plany zrobienia regału spiżarki

Domek jest mały. W samej izbie mieszkalnej zbytnio miejsca na rozbudowaną spiżarkę nie mam. Musiałbym zrezygnować albo z szafy albo z czegoś innego. Jedyne miejsce realnie dostępne to mój przedsionek, który jest obecnie składowiskiem przydasi i narzędzi. Zdjęć stąd nie pokazuję - bałaganik mały ;-).
Rozkład pomieszczeń - litera p to planowany regał
Tutaj mógłbym półkę zrobić. Nie jest tu za ciepło ale nie ma też tutaj ujemnych temperatur. Na razie słoiki mam w łóżku. Jednak na wymarzoną ilość - za mało miejsca. Musze sobie:
1. nazbierać słoików ile się da
2. zrobić regał.

Rysunek regału z zachowaniem skali oraz luźne notatki obok
Długość możliwego do zrobienia regału to 1,6 metra, liczmy 1,5 metra. Możliwa dostępna szerokość to około 0,6 metra, liczę już 0,5 metra. Dostępna wysokość to 1,9 - 2,1 metra. Różnica wynika ze spadu dachu. Na jednej półce o wymiarach 1,5 * 0,5 metra mieściło by się mi około 60 słoików. Dobry wynik. Wysokość jednego regału wyniosła by 20 cm. Na taką wysokość zmieści się spokojnie litrowy słoik. Sprawdzałem. Wysokość liczę więc na 1,8 metra. Mam więc dostępnych 8 półek. Każda półka to 60 słoików, dobra niech już nawet będzie 50. Razy 8 regałów, więc pomieszczę na spokojnie w takiej skrytce co najmniej 400 słoików. Pomieszczę w sumie 480, a nawet więcej jeśli będę kłaść je też na podłodze i na górnej zupełnie półce, tej na styku z sufitem. Tam w sumie mogłoby wejść kilka malutkich słoików, takich 200 ml. Chociaż od podłogi do pierwszego regału to będzie mniej niż te 20 cm, trzeba liczyć grubość deski jakoś. No i mam jeszcze schowek w formie łózka. Tutaj teraz mam wszystkie słoiki, tutaj też na luzie zmieszczę z 50-60 sztuk. No...Pomimo małej przestrzeni jaką dysponuję jest miejsce na sensowną spiżarkę. Po zbiorach fasolki i kapusty trze mi będzie narobić słoików z mięsem - fasolka prawie po bretońsku z fasolki szparagowej oraz bigos. Ile mięsa potrzebuję do takiej ilości przetworów? Skoro z 1,5 mięsa narobiłem 10-12 słoików dań z mięsem, chcę zrobić w sumie ze 180 słoików - potrzebuję... Kurcze ;-) wyższa matematyka ;-) . Dobra. 1,5 kg = 10 dań. 0,15 kg = 1 danie. 180 dań = 27 kg. 27 kg mięsa i jest zapas na cały rok podstawowych dań z mięsem, przy założeniu, że danie mięsne jadam w co drugi dzień. 180 dań, czyli 3 regały, to mam jeszcze 5 regałów wolne na innego typu przetwory. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz